Blog
Jakie obowiązują uprawnienia na podnośniki koszowe?
Podnośniki koszowe to maszyny, które umożliwiają bezpieczne i wygodne przemieszczanie się pracowników wraz z narzędziami i materiałami podczas prac na wysokości. I choć obecnie szeroko wykorzystuje się je w wielu branżach, nie wszyscy wiedzą, kto może zostać ich operatorem. Aby rozwiać te wątpliwości, przygotowaliśmy niniejszy artykuł.
Jakie uprawnienia trzeba posiadać na żurawie samojezdne?
Żurawie samojezdne to wyjątkowe maszyny, które odgrywają kluczową rolę we współczesnym budownictwie oraz pracach terenowych. Ich obsługa nie wydaje się skomplikowana, ale jak się okazuje, nie każdy może się jej podjąć. Aby zostać operatorem żurawia samojezdnego, trzeba spełnić odpowiednie wymogi i nabyć stosowne uprawnienia. O jakich uprawnieniach mowa? O tym piszemy w naszym dzisiejszym artykule.
Jaka jest klasyfikacja i parametry techniczne żurawi samojezdnych?
Żurawie samojezdne, jak sama nazwa wskazuje, to typ mobilnych urządzeń dźwigowych, które mogą samodzielnie pokonywać różne dystanse. Ich konstrukcję tworzą dźwignice zainstalowane na podwoziach specjalistycznych samochodów ciężarowych. Takie pojazdy najszerzej wykorzystuje się do licznych prac budowlanych, remontowych oraz montażowych. Niemniej mogą też znajdować zastosowania specjalne np. przy pracach przeładunkowych.
Jakie są zasady bezpieczeństwa w obszarze pracy dźwigów?
Dźwigi znajdują zastosowanie przy podnoszeniu ludzi, narzędzi i materiałów. Ich obsługa wymaga dużej ostrożności, gdyż ryzyko wypadków przy pracy na wysokości jest stosunkowo wysokie. Przestrzeganie zasad BHP jest obowiązkiem zarówno operatora, jak i osób znajdujących się w pobliżu urządzenia. O czym pamiętać, by nie stwarzać zagrożenia dla pracowników i osób postronnych przebywających w obszarze pracy dźwigu?
Jak obsługiwać podnośniki elektryczne?
Podnośniki elektryczne to kompaktowe maszyny, które znajdują zastosowanie przy różnego rodzaju pracach na wysokości. Nie emitują zanieczyszczeń, przez co najczęściej wykorzystuje się je we wnętrzach hal i magazynów. Usprawniają prace montażowe, konserwacyjne oraz serwisowe np. instalacji elektrycznych, grzewczych czy klimatyzacyjnych. Są ciche i stosunkowo łatwe w obsłudze, ale nie każdy może zostać ich operatorem. Sprawdź, jakie uprawnienia są wymagane do obsługi podnośników elektrycznych i dowiedz się, na czym ona polega.
Kiedy stosować podesty ruchome, a kiedy koszowe?
Podesty są niezbędnym elementem wyposażenia przy wszystkich pracach, które są wykonywane na wysokościach. Niezależnie od tego, czy pracujemy wewnątrz pomieszczeń czy na zewnątrz, ciężko sobie wyobrazić przeprowadzenie robót bez ich udziału. W zależności od wykonywanych prac mamy do dyspozycji bardzo różne rodzaje podestów. Dowiedz się, czym się charakteryzują i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie.
Wynajem podnośnika z operatorem czy bez?
Planując pracę z wykorzystaniem podnośników możemy zdecydować się na wynajęcie w jednym miejscu zarówno samej maszyny, jak i obsługującego ją operatora albo wynająć samą maszynę, a do jej obsługi zatrudnić naszego własnego operatora lub osoby z rekrutowano w innym miejscu. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twojej sytuacji?
Gdzie mają zastosowanie podnośniki nożycowe?
Prowadząc prace na wysokościach warto zadbać o zapewnienie niezawodnego i bezpiecznego sprzętu, dzięki któremu będą one przeprowadzone fachowo i skutecznie. Szerokie zastosowanie w “wysokościówce” znajdują podnośniki nożycowe. Dowiedz się, w jakich pracach szczególnie się sprawdzą.